Alkoholizm i jego konsekwencje

Problemy społeczne, psychologiczne, a także zdrowotne, to niesie za sobą alkoholizm. Choroba alkoholowa dotyka praktycznie każdego układu ludzkiego organizmu, np. krążenia czy odpornościowego. Nadużywanie alkoholu odciska często trwałe piętno i powoduje wiele zaburzeń biologicznych. Istnieją dowody na umiarkowane spożywanie alkoholu, lecz nie sprawdza się to w każdym przypadku.

Etanol a układ krążenia

Niektórzy badacze są zdania, że alkohol zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej. Jednak częściej sprawia, że przewlekłe i intensywne picie powoduje schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Płyny zawierające etanol rozpowszechniają nadciśnienie tętnicze. W ten sposób występuje większe ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Liczba zgonów z tych powodów jest wyższym wskaźnikiem, gdy dotyczy osób nadużywających alkoholu.

Alkohol a wydolność seksualna

Panuje powszechna opinia, iż alkohol wpływa korzystnie na życie płciowe. Często jednak obserwuje się efekt odwrotny. Etanol ma działanie „odhamowujące”, zmniejsza poczucie wstydu i zahamowania u osób nieśmiałych. Mechanizm może wówczas zadziałać jako zwiększający popęd płciowy. Z kolei długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do osłabienia wydolności seksualnej. W najbardziej skrajnych przypadkach prowadzi do impotencji.

Co z układem nerwowym?

W układzie nerwowym ujawniają się problemy dotyczące skutków neurotoksycznych. Niesie to za sobą patologiczne zmiany. Pojawiają się niedobory witaminowe, zwłaszcza w przypadku witaminy B. Dochodzi do zapaleń wielonerwowych, czyli np. zaburzenia czucia, nerwobóle, bolesności uciskowe nerwów. Przewlekłe spożywanie może doprowadzić do toksycznego zapalenia innych organów np. nerwu wzrokowego. Najbardziej niebezpieczne jest otępienie, czy organiczne, poalkoholowe uszkodzenie mózgu.