Polski problem z alkoholem

Według najnowszych raportów agencji, spożycie czystego alkoholu w grupie dorosłych Polaków wynosi 10 litrów czystego alkoholu na osobę. W naszym kraju życie około 600-700 tysięcy alkoholików, co stanowi 2% całego społeczeństwa. Jednak osób nadużywających, które nie zgłosiły się na leczenie jest znacznie więcej. Według szacunków, to 12% Polaków. Większość naszych rodaków pije okazyjnie, ale najczęściej tak, aby sponiewierało.

Umieralność z powodu nadużywania alkoholu

W Polsce rocznie z powodu nadmiernego spożywania napojów alkoholowych umiera 10 tysięcy osób. Zdecydowana większość z racji marskości wątroby, nieco mniej z powodu zatrucia i przedawkowania etanolu. Trudniej do zmierzenia są przypadki dotyczące przypadków chorób psychicznych. Zaczyna się niewinnie, a później jedno piwo w weekend zamienia się w stały punkt dnia, kiedy to ilości są zdecydowanie większe.

Dlaczego Polacy piją?

Najczęstszą przyczyną jest zła sytuacja materialna. Często utrata zatrudnienia i problem ze znalezieniem nowego miejsca pracy wpływa na skłonność do spożywania alkoholu. Równie często przyczynami są tragedie rodzinne. Nie można jednoznacznie określić częstotliwości sięgania po kieliszek z racji stanów depresyjnych czy z racji innych nałogów. Niestety wśród pijących są także kobiety w ciąży.

Jak zaradzić problemowi alkoholizmu w Polsce?

Polacy bardziej niż kiedyś są świadomi szkód jakie może wyrządzić picie alkoholu. Nie chodzi już tylko o własne zdrowie, ale konsekwencje mające wpływ na pozostałych członków rodziny. Właśnie pijący rodzice najczęściej doprowadzają do tragedii rodzinnych. Przerażenie, stres, takie emocje rządzą w wielu polskich domach. Wiele jednostek prowadzi kampanie społeczne, aby zmniejszyć skalę problemu alkoholizmu w Polsce. Niestety nie zawsze trafiają do odpowiednich grup docelowych. Obecnie uważa się pracoholików za osoby, które są najbardziej podatne na alkoholizm.