Każda dieta posiada określone zasady, do których należy się stosować, jeśli chcemy osiągnąć zadowalające efekty związane ze zmianą nawyków żywieniowych. Specjalną kategorię diet stanowią diety lecznicze, czyli te zalecane osobom cierpiącym na określone problemy zdrowotne. Należy do nich dieta niskobiałkowa, polecana osobom cierpiącym na niewydolność nerek i wątroby. Stosowanie się do jej nakazów pozwala utrzymać dobre samopoczucie oraz wyeliminować problemy ze strony układu pokarmowego.

Czym jest dieta niskobiałkowa i jakich zasad należy przestrzegać?

Dieta niskobiałkowa jest przeznaczona dla osób zmagających się z niewydolnością nerek oraz wątroby. Jej stosowanie zaleca się także osobom cierpiącym na choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Lekarze polecają ją także chorym na fenyloketonurię, chorobę o podłożu metabolicznym, charakteryzującą się problemami z trawieniem aminokwasów. Dieta niskobiałkowa posiada bardzo proste zasady – należy ograniczyć produkty zawierające białko. Zazwyczaj ilość białka w diecie osoby chorej nie powinna być większa niż 40-50 g na dobę.

W praktyce, dieta niskobiałkowa nie polega więc na całkowitym wyeliminowaniu białka z jadłospisu, a jego znacznym ograniczeniu. Niezwykle istotną kwestią jest także jakość pozostawionego w codziennym menu składnika – należy zadbać, aby dostarczane białko było pełnowartościowe, co oznacza spożywanie głównie produktów pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają takich składników odżywczych. Osoby przestrzegające zasad diety niskobiałkowych muszą bardzo starannie dobierać produkty – zamiast zwykłego pieczywa sięgać po pieczywo bezbiałkowe lub niskobiałkowe, ograniczyć ilość nabiału oraz suplementować wapń i żelazo, gdyż ich dieta może nie dostarczać ich wystarczającej ilości.

Co można jeść, a czego nie na diecie niskobiałkowej?

Osoby, którym zaleca się dietę niskobiałkową mogą bez problemu spożywać węglowodany, których nie ma potrzeby ograniczania. Warto jednak sięgać po nie z rozwagą i starać się nie spożywać więcej niż 300 g tej kategorii produktów na dobę. Nawet sięgając po zalecane na tej diecie pieczywo bezbiałkowe nie można spożywać go bez umiaru, a stosować się do zaleceń ilościowych. Oprócz węglowodanów, w diecie niskobiałkowej nie powinno zabraknąć także zdrowych tłuszczów. Należy sięgać po produkty dostarczające „dobrych” tłuszczów, a więc ryby, oliwę z oliwek, masło oraz oleje.

Oprócz wyboru odpowiedniego pieczywa, w diecie niskobiałkowej powinny znaleźć się takie produkty i potrawy, jak chude mięsa i wędliny, warzywa bogate w karoten (np. marchew, dynia, pomidory, sałata, szpinak itp.), owoce obfitujące w witaminę C (np. cytrusy, jabłka, brzoskwinie, wiśnie, śliwki), łagodne przyprawy (np. koper, słodka papryka, sól), kisiele oraz zupy zagęszczone skrobią pszenną lub ziemniaczaną. Samodzielnie przygotowywane dania należy piec w folii aluminiowej lub pergaminie, gotować na wodzie lub parze, a zupy zagęszczać mącznymi zawiesinami. Dieta niskobiałkowa powinna być lekkostrawna, prawidłowo skomponowana oraz dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Kategorie: Dieta

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *