Pompy insulinowe pomagają w codziennym funkcjonowaniu osób zmagających się z cukrzycą typu 1. Aby korzystać z tego typu sprzętu, konieczne jest używanie zestawów infuzyjnych, tzw. wkłuć, które transportują insulinę z pompy wprost do tkanek.

Czym są zestawy infuzyjne – wkłucia?

Zestaw infuzyjny, czyli wkłucie składa się z dwóch zasadniczych elementów – igły określanej także jako kaniula oraz z drenu.

Dostępne w sprzedaży zestawy infuzyjne są oferowane w różnych wariantach do wyboru, dlatego można dostosować je specjalnie do potrzeb czy umiejętności pacjenta. Dostępne są także w różnych długościach igieł (kaniuli) i drenów.

W przypadku zestawów infuzyjnych dostępna jest też refundacja dladiabetyków, która pozwala na nabycie niezbędnych wyrobów w niższej cenie.

Gdzie można kupić zestawy infuzyjne z refundacją?

Wkłucia do pomp insulinowych, podobnie jak innego rodzaju osprzęt dla diabetyków, można zakupić w sklepach medycznych. Oferują one wyroby różnych producentów.

Sklepy medyczne działają stacjonarnie i internetowo. Obecnie wielu pacjentów decyduje się na zakup w sklepie ortomedico.pl/diabetyk, ponieważ jest wygodniejszy i szybszy. Co więcej, w przypadku wyrobów jak zestawy infucyjne dofinansowanie NFZ również wtedy obowiązuje.

Jak kupić wkłucia z dofinansowaniem NFZ?

Dofinansowanie NFZ do zakupu zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych dotyczy osób ubezpieczonych w NFZ, chorujących na cukrzycę typu 1 i stosujących indywidualne pompy insulinowe.

Dla wyrobów jak wkłucia refundjacja wynosi 100% lub 70%:

  • Refundacja 100% dotyczy osób do 26. roku życia i kobiet w ciąży.
  • Refundacja 70% dotyczy osób powyżej 26. roku życia.

Aby skorzystać z refundacji, konieczne jest udanie się do lekarza, który przygotowuje zlecenie na wyroby medyczne. Następnie zlecenie potwierdzane jest w NFZ – obecnie odbywa się to przez internet. Zlecenie może być wtedy zrealizowane w sklepie.

Kategorie: Choroby

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *