Wypadanie zębów mlecznych jest jednym z etapów rozwoju dziecka. Dlaczego dochodzi do wypadania mleczaków? Kiedy należy się go spodziewać? W jakiej kolejności powinny wypadać zęby mleczne? Artykuł napisany przy współpracy z gabinetem stomatologicznym Medent.

Przyczyny i objawy wypadania zębów mlecznych

Zęby mleczne to zęby, które wyrastają u dziecka w początkowej fazie jego rozwoju – zwykle od około 6. miesiąca życia. Pomagają one w spożywaniu twardszych pokarmów.

W porównaniu do zębów stałych zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i mają płytsze korzenie. Także jest ich mniej niż zębów stałych – 20 w stosunku do 32 wraz z zębami mądrości.

Do wypadania zębów mlecznych dochodzi w celu uzyskania przestrzeni do wzrostu zębów stałych. Dochodzi wtedy do wypychania mleczaków. Co ciekawe, wypadające zęby mleczne nie mają widocznych korzeni, ponieważ dochodzi do ich absorpcji, czyli wchłonięcia.

W ramach procesu jak wypadanie zębów mlecznych objawy to głównie rozchwianie się zębów, czemu mogą towarzyszyć także niewielki ból oraz krwawienie.

Kiedy zęby mleczne zaczynają wypadać?

U dzieci pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać około 5. roku życia, ale może zdarzyć się, że etap ten rozpoczyna się nawet około 7-8. roku życia. Zazwyczaj w przypadku dziewczynek następuje on szybciej niż u chłopców.

Warto jednak pamiętać o tym, że czas, kiedy wypadają zęby mleczne, jest dla dzieci dość zróżnicowany. Gdy zatem pierwszy ząb wypadnie nieco szybciej albo później, nie powinno być to dla rodzica powodem do niepokoju.

Zakończenie procesu wypadania zębów mlecznych ma miejsce około 12. roku życia, ale także będzie on zależny od dziecka.

Kolejność wypadania zębów mlecznych

U dzieci kolejność wypadania zębów mlecznych odpowiada kolejności ich wyrastania, dlatego też najpierw wypadają zęby przednie – dolne jedynki i dwójki, a potem górne. Następnie dochodzi do wypadania kłów, zębów przedtrzonowych i trzonowych.

W razie jakichkolwiek problemów z zębami mlecznymi, na przykład braku wypadania, zbyt wczesnego wypadania czy mleczaków, które nie chcą wypaść, warto udać się do lekarza stomatologa.

Kategorie: Pozostałe

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *