Chociaż cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowego działania organizmu człowieka, jego nadmiar może być przyczyną niebezpiecznych schorzeń – miażdżycy naczyń krwionośnych, zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Gdy w badaniach krwi cholesterol jest za wysoki, główne zalecenie lekarza to jego obniżenie. Można zrobić to lekami, ale najważniejsza jest zdrowa dieta, ponieważ to właśnie nieodpowiednie produkty spożywcze powodują podwyższenie poziomu lipidów we krwi, do których zalicza się cholesterol.

Właściwa dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów ma szczególne znaczenie dla osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi. Dzięki niej można zredukować ryzyko tych dolegliwości, a także żyć dłużej w dobrej kondycji.

Produkty redukujące cholesterol – co jeść?

Zdrowa dieta na obniżenie cholesterolu powinna eliminować jego główne źródła – tłuste mięsa czerwone, tłuszcze zwierzęce, słodycze, potrawy smażone. Jednocześnie do diety warto włączyć produkty sprzyjające naturalnemu obniżaniu cholesterolu.

Zredukowaniu poziomu cholesterolu we krwi sprzyjają:

  • błonnik – zawierają go produkty pełnoziarniste, płatki zbożowe, owoce, warzywa, rośliny strączkowe
  • zdrowe oleje roślinne, w tym olej rzepakowy, olej lniany, oliwa
  • tłuste ryby morskie – zawierają dużo kwasów omega-3
  • orzechy, migdały, nasiona
  • siemię lniane
  • nasiona babki płesznik
  • roślinne fitosterole, na przykład ze specjalnej margaryny

Osobom, którym chcą uzyskać pomoc w przygotowaniu odpowiedniej diety, usługi tego typu oferuje dietetyk kliniczny manufakturadiety.pl. Dietetycy kliniczni specjalizują się w przygotowywaniu planów dietetycznych dla osób z różnymi dolegliwościami, w tym także z nadmiarem cholesterolu we krwi. Obecnie usługi dietetyczne można zamówić także online.

Kategorie: Dieta

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *