W sklepach z dziecięcym obuwiem można znaleźć różnorodny asortyment. Do dyspozycji są też buciki dla dzieci określane jako profilaktyczne i ortopedyczne. Czym się różnią? Kiedy są wskazane?

Dlaczego prawidłowo dobrane buty dziecięce są tak ważne?

Wybór właściwego obuwia dla swojej pociechy ma bardzo duże znaczenie. Nie wszystkie buty dostępne w sprzedaży rzeczywiście mogą zadbać o zdrowe stopy dziecka. Główne znaczenie ma ich konstrukcja oraz zastosowane materiały.

Niewłaściwe obuwie dziecięce może przyczynić się do powstania schorzeń i wad stóp, natomiast prawidłowo dopasowane będzie wspierało zdrowy rozwój nóg dziecka. Wśród butów o takich właściwościach znajdują się te określane jako profilaktyczne i ortopedyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Buty profilaktyczne – dla każdego dziecka

Profilaktyczne buty dla dzieci wyróżniają się zastosowaniem wysokiej jakości materiałów oraz budową odpowiadającą anatomii stóp. Ich specjalna konstrukcja zapobiega powstawaniu wad czynnościowych dolnych kończyn i jednocześnie zapewnia maksymalną wygodę dla malucha. Obuwie to często ma również specjalne certyfikaty, na przykład Zdrowa Stopa.

Budowa obuwia profilaktycznego:

  • Miękka, komfortowa cholewka, na przykład ze skóry, tkaniny.
  • Zapięcie pozwalające na dopasowanie do stopy – rzepy, sznurowadła.
  • Usztywniony zapiętek.
  • Anatomicznie ukształtowana wkładka.
  • Elastyczna, antypoślizgowa podeszwa.

Obuwie profilaktyczne mogą nosić wszystkie dzieci. Warto je wybrać, aby zapewnić maluchowi odpowiedni komfort podczas spacerów czy zabawy.

Buty ortopedyczne – dobrane przez lekarza

Druga kategoria to ortopedyczne buty dla dzieci. Jest to obuwie, które przeznaczone jest do korygowania wad stóp. Cechuje się specjalną konstrukcją, aby odpowiednio ustawić stopy i zagwarantować komfort.

Obuwie ortopedyczne dla dzieci może być wyposażone w obcas Thomasa, który stosowany jest w leczeniu stóp płasko-koślawych. Inne konstrukcje to odwrócony obcas Thomasa oraz obuwie redresyjne. Poza obuwiem ortopedycznym do korygowania wad stosowane są także wkładki ortopedyczne, na przykład na płaskostopie poprzeczne lub podłużne.

W odróżnieniu od butów profilaktycznych ortopedyczne wymagają dobrania przez lekarza. Nie należy zatem kupować ich bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Kategorie: Pozostałe

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *