Stomia wyłoniona na jelicie lub drogach moczowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu stomijnego z workiem. Jest on stosowany do zbierania kału lub moczu. Wyroby te określa się mianem systemów. Jakie systemy stomijne oferowane są przez producentów?

Rodzaje systemów stomijnych – co wybrać?

Gdy u pacjenta wyłaniania jest stomia, konieczne jest stosowanie właściwych worków do zbierania treści. Worki te mocowane są do ciała za pomocą płytek i mogą wykorzystywać także dodatkowe elementy.

W zależności od budowy systemy stomijne dzieli się na trzy kategorie:

  • system stomijny jednoczęściowy
  • tradycyjny system dwuczęściowy
  • synergiczny system stomijny

System stomijny jednoczęściowy
Najprostszym systemem, z którym może współpracować stomia, jest system jednoczęściowy. W tym systemie wroki stomijne łączone są z płytkami stomijnymi. Wyposażone są w przylepce, które można dociąć na wymiar. To dyskretne, łatwe w stosowaniu systemy, które ze względu na elastyczność łatwo dopasowują się do ciała.

Tradycyjny system dwuczęściowy
Dwuczęściowy system zbudowany jest z osobnego worka stomijnego oraz płytki łączonych z użyciem pierścienia zatrzaskowego. Takie wroki stomijne są mniej komfortowe w stosowaniu ze względu na sztywną płytkę i kołnierz, ale wymagają rzadszego wymieniania płytki, dlatego redukują podrażnienia skórne. System ten jest też prosty w obsłudze.

Synergiczny system stomijny
Systemy stomijne o synergicznej budowie łączą w sobie cechy systemów jednoczęściowych i dwuczęściowych. Zawierają płytkę w formie przylepca, ale nie mają plastikowego pierścienia. Są jednocześnie łagodne dla skóry przy stomii, a także wygodne i dyskretne ze względu na swoją elastyczność.

Refundacja NFZ na wyroby stomijne – teraz również w internecie

Ubezpieczeni pacjenci, u których została wyłoniona stomia, mogą otrzymać refundację na wyroby stomijne w tym worki stomijne refundacja. Aby zakupić artykuły tego rodzaju z dofinansowaniem NFZ, konieczne jest otrzymanie zlecenia od uprawnionego lekarza. Nie ma potrzeby osobistego udawania się do oddziału NFZ, aby potwierdzić uprawnienia do refundacji – procedura odbywa się online.

Obecnie refundacja NFZ na wyroby stomijne jest możliwa również w sklepach internetowych prowadzących sprzedaż refundowanych wyrobów medycznych. Wystarczy wybrać sklep, wypełnić formularz i po jego weryfikacji zamówić wyroby. Są one bezpłatnie dostarczane bezpośrednio do pacjenta.

Kategorie: Pozostałe

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *