Rak piersi to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u kobiet. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia znacznie poprawiają rokowania. Jakie objawy należy skonsultować ze specjalistą?

Jakie są objawy raka piersi?

Objawy nowotworu piersi są zróżnicowane i zależne od stopnia zaawansowania schorzenia.

W początkowym stadium rak piersi nie daje zazwyczaj żadnych zauważalnych symptomów. Zmiany wykrywane są wtedy podczas profilaktycznych badań mammograficznych lub USG piersi. Dopiero późniejsze stadia mogą spowodować pojawienie się zauważalnych dolegliwości, które wymagają jak najszybszego skonsultowania ich z lekarzem.

Główne objawy nowotworów piersi:

  • asymetria piersi
  • wyczuwalny guzek
  • obrzęki skóry
  • zaczerwienienie skóry
  • wciągnięcie skóry
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych

Zazwyczaj w przebiegu raka piersi nie pojawiają się dolegliwości bólowe, co także powoduje, że zmiany te są trudniejsze w diagnozowaniu. Ból najczęściej pojawia się dopiero w późniejszych stadiach zaawansowania.

Rak piersi – jak wygląda diagnostyka?

Każda kobieta powinna pamiętać o systematycznym samobadaniu piersi w domu. Można wówczas wykryć zmiany o charakterze guzkowym. Należy także obserwować piersi. Niepokojące zmiany w ich wielkości, symetrii, wyglądzie skóry powinny być skonsultowane z lekarzem.

Badania prowadzone w diagnostyce nowotworu piersi to głównie diagnostyka obrazowa, czyli USG – badanie ultrasonograficzne oraz mammografia. Gdy zmiany są niejednoznaczne, prowadzi się rezonans magnetyczny piersi.

Wykonuje się również biopsję, która ma na celu sprawdzenie charakteru zmiany na podstawie pobranego z niej materiału w trakcie badania histopatologicznego. Podczas biopsji lekarz pobiera materiał z użyciem strzykawki z igłą.

Jak przebiega leczenie raka piersi?

W większości przypadków rak piersi leczony jest operacyjnie. Zakres zabiegu jest zależny od stopnia zaawansowania dolegliwości. Gdy zmiany są mniejsze, wykonuje się zabiegi oszczędzające pierś, ale wtedy, gdy są znaczne, konieczna może być mastektomia – amputacja piersi. Stosowane są też terapie farmakologiczne.

Po wykonaniu zabiegu pacjentka może zdecydować się na protezy wszczepiane w miejsce usuniętych tkanek (rekonstrukcja piersi) albo protezy piersi umieszczane na skórze lub w specjalnych kieszonkach w bieliźnie. Zastosowanie odpowiednio dobranych protez pozwala na poprawę komfortu życia.

Po zabiegu usunięcia piersi polecana jest specjalna bielizna dla kobiet po mastektomii – noszona jako bielizna pooperacyjna po zabiegu, ale także jako bielizna codzienna umożliwiająca stosowanie protez piersi.

Kategorie: Choroby

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *