Nowoczesna protetyka pozwala pacjentom na odzyskanie sprawności po zabiegu amputacji kończyn. Aby efekt był optymalny, protezy kończyn dolnych i górnych dobiera się indywidualnie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje protez kończyn – kosmetyczne, mechaniczne, mioelektryczne

Obecnie zakłady ortopedyczne zajmujące się przygotowywaniem protez na zamówienie klientów mogą zaprezentować im kilka typów uzupełnień. Różnią się one swoim wyglądem oraz funkcjonalnością.

Protezy kosmetyczne lub estetyczne – lekkie protezy tworzone z myślą o jak największych walorach estetycznych, aby imitować w ten sposób wygląd utraconej kończyny. Cechują się niską funkcjonalnością.

Protezy mechaniczne – połączone z mięśniami specjalnymi przewodami, które umożliwiają kontrolę nad ruchem protezy.

Protezy mioelektryczne – rodzaj protezy mechanicznej zasilanej zewnętrznie, wykorzystującej silniczki wspomagające jej użytkowanie. Dzisiaj są to najbardziej zaawansowane protezy dostępne w sprzedaży.

Dobór protezy kończyny dolnej lub górnej

Aby dopasować odpowiednią protezę, konieczne jest wzięcie pod uwagę szeregu czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • miejsce amputacji,
  • stan kikuta po amputacji,
  • kondycja zdrowotna pacjenta,
  • wiek pacjenta,
  • aktywność fizyczna pacjenta,
  • przeznaczenie protezy.

Na podstawie powyższych czynników specjalista z zakładu ortopedycznego może doradzić, jaka proteza kończyn będzie odpowiednio dopasowana do pacjenta i jego wymagań.

Ważne odpowiednie przygotowanie do protezowania

Właściwy dobór protezy jest bardzo istotny, jednak dla pełnego sukcesu konieczna jest także współpraca ze strony pacjenta. Po operacji amputacji kończyny, gdy dojdzie do zagojenia się rany, należy rozpocząć proces przygotowania kikuta do założenia protezy.

Pacjent powinien dbać o właściwą higienę kikuta oraz odpowiednio go bandażować i formować, aby dzięki temu nadać mu kształt walca. Ważny jest też proces hartowania kikuta, który polega na jego masowaniu, stosowaniu naprzemiennie ciepłej i zimnej wody, co pobudza krążenie krwi. Ponadto zaleca się ćwiczenia fizyczne, które mają na celu wzmocnienie mięśni i ustabilizowanie stawów.

Kategorie: Pozostałe

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *