Według badań przeprowadzonych na zlecenie senatu ( raport zdrowie psychiczne w Unii Europejskiej) nawet 23 % Polaków cierpi na co najmniej jedno z zaburzeń natury psychicznej. Coraz szybsze tempo życia, ciągłe napięcie, trudności w radzeniu sobie z wieloma obowiązkami na raz skutkują wzrastającą liczbą osób u których pojawiają się objawy różnego rodzaju zaburzeń, problemów z emocjami itp.

Oczywiście nie wszystkie problemy są takie same. Do najczęstszych zaliczają się :

Depresja, która przejawia się ciągłym odczuwaniem smutku, marazmem życiowy, poczuciem braku sensu życia oraz jego beznadzieją. W skrajnych przypadkach może ona prowadzić do prób samobójczych.

Mania z kolei to sytuacja będąca nieco na drugim biegunie, ponieważ osoba cechująca się tym zaburzeniem odczuwa nadmierną “moc” siłę, wykazuje nadpobudliwość i doszukuje się u siebie cech wręcz nadnaturalnych.

Choroba dwubiegunowa, która jest połączeniem powyższych w jednej osobie. Występuje wtedy etap manii, który potem przeradza się w spadek w dół, w depresję.

Schizofrenia

Stres pourazowy – w sytuacjach wyjątkowo dramatycznych, traumatycznych jak utrata najbliższej osoby, cierpiące z powodu molestowania itp.

Nerwice, zaburzenia lękowe

W każdej z tych sytuacji z początku ciężko jest odnaleźć się każdej z dotkniętych osób, jednak to szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia jest warunkiem umożliwiającym powrót do normalnego funkcjonowania.

Skorzystanie z pomocy psychiatry w sytuacji pojawienia się problemów tego typu jest niezwykle pomocne, a wręcz konieczne. To psychiatra jest w stanie zdiagnozować problem, pomóc doraźnie poprzez np. odpowiednie lekarstwa, a także pokierować do dalszej pracy z terapeutą, psychologiem.

W naszym społeczeństwie nadal skutkuje przekonanie, że wizyta u psychiatry jest czymś wstydliwym, należy tego unikać, przez co wiele osób trwa w cierpieniu przez wiele lat, nie pozwalając sobie pomóc, tymczasem lepsza jakość życia jest na wyciągnięcie ręki, tym bardziej obecnie, gdy wizytę w poradni psychiatrycznej można zamówić online.


1 Komentarz

Jacek · 17 grudnia, 2020 o 11:31 am

Niestety w Polsce pomoc psychiczna leży i kwiczy. Bardzo mało się o tym mówi i bardzo mało się poświęca pieniędzy temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *